Yağ ve Sıvılar

Yağ ve Sıvılar

Otomobillerde Kullanılan Yağ ve Sıvılar Nelerdir?

Otomobillerde kullanılan yağ ve sıvılar: motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği,

fren hidroliği, antifrizdir.

Peki Aracınızda Yer Alan Yağ ve Sıvıların İşlevleri Nelerdir?

Motor Yağı

Motor yağı, motor ve tüm aksamları üzerinde ince bir bariyer oluşturarak motorun doğru çalışmasına yardımcı olur. Motor yağı, motorun aksamları arasındaki sürtünme kuvvetini azaltarak motorun sağladığı gücün, aracın tekerlerine daha verimli bir şekilde aktarılmasını sağlamaktadır. Motor yağının içinde bulunan temel bileşenler motor ve parçalarının paslanmasının önüne geçtiği gibi aynı zamanda motorun temizlenmesine de yardımcı olur. Araç için bu kadar önemli bir işleve sahip olan motor yağının belirli periyotlarla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman Yağı

Vites kutusu olarak da bilinen şanzıman, motordan aldığı gücü tekerleklere ileten ve aracın hareket etmesini sağlayan mekanizmadır. Bir diğer deyişle şanzıman, motorlu araçlarda, hızı değiştirmeye yarayan bir dişliler topluluğudur. Motorun ürettiği gücü, aracın hareket etmesini sağlamak için kullanan şanzıman; hızın sabit kalmasını, aracın geri gitmesini, tork hızının ayarlanmasını, aracın dururken çalışır durumda kalmasını ve en önemlisi yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar. Şanzımanda yer alan bilyeler, senkromeçler, dişliler, vites hilalleri ve miller motordan aldığı gücü, kademeli olarak artırmasını sağlamaktadır. Gücün tekerleğe ulaşması esnasında şanzımanda yer alan dişliler birbirine geçerek çalışmaktadır. Şanzıman yağı, dişlilerde meydana gelen aşınmaları engellemektedir. Motor yağında olduğu gibi şanzıman yağının da belirli periyotlarla değişmesi gerekmektedir.

Direksiyon Hidroliği

Hidrolik direksiyon sistemi, daha rahat bir sürüş ve direksiyon hakimiyeti sağlamaktadır. Hidrolik direksiyon sisteminin doğru ve sıkıntısız şekilde çalışabilmesi için hidrolik yağa ihtiyacımız bulunmaktadır. Hidrolik yağ en sorunsuz ve sızıntı oranı en düşük yağdır. Hidrolik yağın da belirli periyotlarda kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekmektedir.

Fren Hidroliği

Fren hidroliği; araçlarda fren hareketini, fren merkezine iletmeye yarayan bir yağ türü olmakla birlikte araç için büyük önem arz etmektedir. Fren hidroliği, fren pedalına basıldığında, basıncın sisteme iletilmesini sağlar. Fren hidroliğine su ve benzeri başka sıvıların sızması durumunda, yağın yüksek ısıdan dolayı kaynaması sonucu frene basmada problemler yaşanır. Yağın azalması durumunda frene basıldığında fren boşluğa düşmekte ve durma işlevi gerçekleştirilememektedir. Aracınız hareket halindeyken benzer bir problemle karşılaşmamak adına uygun aralıklarda fren hidroliğinin kontrollerinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Antifriz

Antifriz, soğuk havalarda suyun donmasını engellemesinin yanında radyatörün paslanmasını da engel olmaktadır. Aracınızda bulunan antifrizin yılda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir.

AUTO GROUPPE bayisi servislerde farklı marka araçların en değerli parçalarını koruyan yağ ve sıvı değişimleri, üretici firmaların tavsiye ettiği dünyaca ünlü üreticilerin kaliteli yağları ve ürünleri kullanılarak yapılır. AUTO GROUPPE Garantili Servis hizmetleri, ulusal çapta bir yıl süre ile geçerli yedek parça ve onarım işçiliği garantisine tabidir.